Jak się wybić na YouTube? Jak zostać YouTuberem z prawdziwego zdarzenia? [PORADNIK]
Jeśli korzystasz regularnie z platformy YouTube, na pewno chociaż raz zadałeś sobie pytanie : „Czy mógłbym zostać Youtuberem?”. Chciałbyś poczuć na własnej skórze jak to jest tworzyć i być rozpoznawalnym? Kariera Youtubera zdecydowanie jest jedną z najłatwiej dostępnych metod na zasmakowanie szacunku oraz sławy. Najwięksi twórcy na ów platformie są aktualnie bardzo rozpoznawalnymi multimilionerami. Niestety w porównaniu do Ciebie – oni zaczęli swoją karierę w latach 2010, czyli wtedy, kiedy konkurencja była znikoma (lub wcale jej nie było). Dzisiaj aby się wybić trzeba być bardzo pomysłowym i niekiedy ostro się napocić, lecz najważniejszą rzeczą w tym wszystkim jest wytrwałość. W poniższym poradniku zostaną objaśnione kluczowe kwestie, bez których nie obejdzie się podczas startu własnej kariery na YouTube.
Spis treści
Co można nagrywać na YT? Pomysły na kanał.
„Co nagrywać na YouTube, by się wybić?” – jest to jedno z najczęstszych pytań startujących na tej platformie twórców. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, abyś nagrywał rzeczy, którymi się chociaż w jakimś stopniu interesujesz. Musisz lubić to co robisz – w przeciwnym wypadku widzowie wyczują u Ciebie dystans oraz niechęć ( no chyba, że jesteś genialnym aktorem ).
Aby zdobywać słuszną ilość wyświetleń powinieneś podążać za trendami. Aktualnie w Polsce chętnie oglądane są gry z komentarzem, filmiki o tematyce lifestylowej oraz kulinarne vlogi. Na świecie ostatnio wielką popularnością cieszą się takie tematyki jak : streetfood (jedzenie uliczne, proces jego przygotowania), ASMR (ang. autonomous sensory meridian response) – czyli powodowanie przyjemnego mrowienia w okolicach szyi słuchacza za pomocą różnych bodźców dźwiękowych (szeptanie, delikatne stukanie i wiele więcej), Mukbang, czyli filmiki (najczęściej również ASMR), na których prowadzący krótko mówiąc je – zazwyczaj żarłocznie.
Możesz również przedstawić światu swoje hobby (np. rękodzieło, tworzenie sztuki) zarówno w formie nagrywania filmików przedstawiających ciebie podczas tworzenia, jak i nagrywania poradników dotyczących twojego ulubionego zajęcia.
Kanały z ciekawostkami ze świata lub danej dziedziny również cieszą się ostatnimi czasy wielkim zainteresowaniem.
Wymyślając tematykę kanału ogranicza Cię tylko twoja wyobraźnia, lecz podążając za trendami zdobędziesz zdecydowanie większą popularność niż nagrywając stary, oklepany content.
Filmik, który uprości znalezienie pomysłu na własny kanał
Pozycjonowanie na YouTube
Pozycjonowanie jest bardzo istotnym czynnikiem w rozrastaniu się twojego własnego kanału. Skonfigurowanie podstawowych ustawień kanału YouTube jest kluczowe podczas jego otwierania. Poniżej przedstawię najważniejsze kroki, które pomogą Ci w pozycjonowaniu twoich filmów wyżej.
1. Wypełnienie podstawowych informacji oraz słów kluczowych
Wchodząc w Ustawienia>Kanał>Podstawowe informacje możemy wybrać nazwę kanału, wpisać słowa kluczowe (związane tylko z tematyką kanału!) oraz wybrać kraj.
2. Ustawienia marki
Przechodząc z zakładki Podstawowe informacje do Elementy marki możemy ustawić własny znak wodny oraz określić kiedy będzie on wyświetlany.
3. Ustawianie e-mailu kontaktowego, opisu twojego kanału oraz linków
Opis kanału jest ogromnie ważny, gdyż przedstawia on Twoją osobę oraz ustala zakres tematyki twojego kanału. Napisz w nim to co uważasz za słuszne, lecz unikaj zbyt długiego tekstu. Adres kontaktowy przydaje się w momencie, w którym korzystasz/cytujesz materiały czyjejś osoby. Aby uniknąć oczerniania w komentarzach, osoba ta może skontaktować się z tobą pod wskazanym adresem i wyjaśnić sprawę. Linki do social mediów/twojego bloga i innych stron związanych z tobą uwiarygodnią twoją działalność na platformie YouTube i pozwolą zyskać szersze grono odbiorców.
4. Zadbaj o wygląd kanału
Najprościej mówiąc – stwórz schludny wygląd swojego kanału, dodając odpowiednią grafikę jako zdjęcie profilowe oraz zdjęcie w tle.
5. Opis filmu, tytuł oraz tagi
Aby odpowiednio dobrać tytuł filmu, musisz sprawdzić co ludzie wyszukują w internecie w danej tematyce, dzięki czemu twój film będzie szerzej dostępny. W opisie zawrzyj słowa kluczowe bezpośrednio odnoszące się do tych najczęściej wyszukiwanych oraz opisz swoimi słowami co przedstawiłeś/aś w filmie. Dodając tagi (kategorie filmu) jesteś jeszcze bardziej wspomagany przez algorytm pozycjonowania.
6. Elementy pojawiające się podczas wyświetlania końcówki filmiku
Powinieneś zawrzeć tam filmiki z tej samej lub podobnej kategorii, odnośnik do playlisty z ów filmikami oraz odnośnik do subskrybcji kanału.
Filmik, który objaśni ci podstawy SEO na platformie YouTube
Jak działa algorytm YouTube i kogo promuje?
Nie trzeba być bystrym, aby zauważyć, że na głównej stronie YouTube’a wyświetlają się zazwyczaj duzi twórcy, których filmiki się „klikają”. Algorytm tej platformy pozycjonuje wysoko dużych twórców zupełnie tak jak algorytm Google. Dzieje się to z prostego powodu – im więcej osób ogląda ich materiały, tym więcej pieniędzy z reklam otrzyma platforma.
Filmik, który pomoże Ci zrozumieć algorytm YouTube
Choćbyś robił światowej klasy materiały, nie zobaczy ich wiele osób, jeśli nie będziesz wyświetlany wysoko. Aby dobrze rozpocząć swoją karierę twórcy, musisz zaliczyć dobry początek. Sposobów na wypromowanie kanału z małą ilością wyświetleń i subskrybcji jest wiele. Możesz kupować subskrybcje i/lub wyświetlenia – wiele firm oferuje takiego typu usługi. Polega to na tym, że boty sztucznie nabijają ruch na twoim kanale, co w konsekwencji sprawi, że algorytm YouTube Ciebie „polubi„. Im więcej ruchu na kanale – tym wyżej jesteś pozycjonowany na platformie.
Kolejną świetną metodą na wzmożenie ruchu jest reklama kanału. Musisz zachęcić potencjalnego widza, aby zaczął śledzić twoją twórczość. Sposobów na to jest kilka – możesz urządzać konkursy na różne dobra (np. karty podarunkowe, płatne dobra w grach). Możesz również spróbować reklamy wideo, która zależnie od budżetu wyświetla się w określonych sytuacjach przez określony czas na platformie YouTube.
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na wzmożenie ruchu na kanale jest Clickbait, czyli…
Clickbait – Czym jest i w jaki sposób go stosować?
Clickbait ( ang. click – kliknięcie, bait – przynęta ) najprościej rzecz ujmując polega na zachęceniu potencjalnego widza do kliknięcia w dany filmik za pomocą :
- Rzucającej się w oczy miniaturki
- Ciekawego, niekiedy zakłamanego lub bardzo ubarwionego tytułu filmu
Clickbait jest wszechobecnym zjawiskiem na platformie YouTube. Niezmiernie ważną kwestią jest przykucie uwagi osoby scrollującej youtube’a, aby odtworzyła właśnie twój filmik. Pierwsze zetknięcie widza z twoim filmikiem musi go zachęcić do oglądania, więc na początku filmu najlepiej odnieść się do tematu przedstawionego na miniaturce i/lub w tytule, dzięki czemu widz nie będzie czuł się oszukany i z chęcią wysłucha twojej mowy.
Przykład clickbaitu :
Biorąc pod lupę przypadek pierwszego artykułu ze zdjęcia możemy zauważyć próbę wzbudzenia ciekawości potencjalnego czytelnika za pomocą tytułu, który sugeruje, iż czytelnik spożywa na co dzień coś, co jest niezdrowe. W dodatku w tytule zawarty jest termin „Doktor ujawnia” – sugerujący iż informacja ta była wcześniej sekretem. Wywiera to na czytelniku ogromną ciekawość oraz presję, zwiększając szansę na jego wizytę na danej stronie.
Oczywiście to, w jaki sposób clickbait jest przedstawiany, zależy w zupełności od tematu, którego dotyczy twój filmik. Przy obróbce każdego filmiku będziesz musiał wymyślać nowy, dostosowany do tematyki clickbaitowy tytuł oraz miniaturkę.
Jakiego sprzętu używać do nagrywania? Jakich programów używać do nagrywania, obróbki video oraz tworzenia miniaturek?
Sprzęt
Dobry sprzęt do nagrywania jest pozycją niezbędną na liście zakupów początkującego YouTubera. Od niego bowiem zależy jakość twoich produkcji, co za tym idzie – ich oglądalność oraz pozycjonowanie.
To, jakiego konkretnie sprzętu będziesz potrzebować zależy od contentu, który będziesz tworzyć. Jeśli masz zamiar zostać vlogerem – potrzebujesz jedynie telefonu, lecz myśląc w perspektywie czasu, będziesz potrzebował kamery z mikrofonem oraz ewentualnie gimbala (urządzenia stabilizującego kamerę). Jeśli będziesz tworzył vlogi kulinarne/przedstawiające Ciebie podczas dowolnych prac, obok kamery i mikrofonu na liście zakupów znajdzie się statyw – no chyba, że masz kandydata na potencjalnego kamerzystę. Jeśli tworzysz content z gier, potrzebujesz programu do nagrywania (o tym w następnym punkcie) oraz opcjonalnie kamery/kamerki internetowej, gdyż widz lubi, kiedy widzi reakcje prowadzącego na różne bodźce – poza tym widząc twarz, widz czuje się pewniej oglądając dany filmik.
Jakie modele sprzętu brać pod uwagę?
To w dużej mierze zależy od budżetu. Postaram się wymienić najpopularniejsze modele sprzętu używanego przez początkujących twórców.
- Canon PowerShot G7 X Mark II – jeden z najlepszych i najpopularniejszych aparatów wybieranych przez youtuberów
- Sirui Traveler 5C – bardzo lekki i świetnie wykonany statyw, konstrukcja wspiera zarówno lustrzanki, bezlusterkowce, jak i aparaty kompaktowe
- Feiyutech G6 Plus – jeden z najlepszych gimbali do aparatów bezlusterkowych i kompaktowych.
- Logitech C270 webcam HD – kamerka internetowa, pozwala na nagrywanie w 60fps i rozdzielczości HD oraz przeprowadzanie wideokonferencji wysokiej jakości
Programy
Aby nagrać wideo z komputera, obrobić już nagrane wideo oraz stworzyć miniaturkę potrzebujesz odpowiednich programów komputerowych.
Poniżej przedstawię zarówno bezpłatne – jak i płatne programy do wykonania powyżej przedstawionych czynności.
Nagrywanie
Darmowe programy
- OBS (Open broadcaster software studio) – zdecydowanie najlepszy darmowy program do nagrywania ekranu i gier oraz streamowania, intuicyjna obsługa
Płatne programy
- Fraps – klasyczny, używany przez wielu youtuberów-gamerów program do nagrywania gier i ekranu, łatwy w obsłudze
Obróbka nagrania
Darmowe programy
- BlackMagic DaVinci Resolve 16 – jeden z liderów wśród darmowych programów do montażu, stosowany przez wielu znanych twórców
- HitFilm Express 14.2 – świetny program do montażu, również jeden z lepszych dostępnych za darmo
- Lightworks 14.5 – w porównaniu do powyższych programów, ma on znacznie mniej funkcji, lecz jest o wiele prostszy do nauki
Płatne programy
- Adobe Premiere Pro – zdecydowanie najbardziej znany, najbardziej zaawansowany program do obróbki wideo na świecie
- Filmora 9 – stosunkowo młody program, lecz jest używany przez wielu czołowych twórców ze względu na jego jakość i funkcje
- Movavi Video Editor – świetny program, posiada mniej funkcji niż wyżej wymienione, lecz wystarczająco dla potrzeb nowicjusza, łatwy do nauki
Obróbka zdjęć, tworzenie miniaturek
Darmowe programy
- GIMP (GNU image manipulation program) – bardzo rozpoznawalny darmowy program do obróbki zdjęć oraz rysowania – mianuje się go photoshopem z mniejszym zakresem funkcji
- Photopea – darmowy, przeglądarkowy edytor zdjęć, idealny do nauki tworzenia miniaturek, łatwy w obsłudze
Płatne programy
- Adobe Photoshop – praktycznie każdy go zna, zapisał się w popkulturze na stałe, ogrom funkcji obróbki zdjęć oraz rysowania, używany przez najlepszych grafików i większość twórców youtubowych
- Affinity Photo – świetny program do tworzenia miniaturek, w porównaniu do photoshopa łatwiej się go nauczyć, lecz nie ujmuje mu to w możliwościach obróbki zdjęć oraz rysowania
Podsumowanie
Jak można wywnioskować z powyższego artykułu – kariera youtubera nie jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać, szczególnie przy tak ogromnej konkurencji. Najważniejszym warunkiem osiągnięcia sukcesu w tej branży jest wytrwałość. Najłatwiej będzie stworzyć kanał z solidną oglądalnością, tworząc oryginalny content, który przyjmie się w danej grupie odbiorców – lub podążać za już stworzonymi trendami, które są ” pewniakami „. Youtuberem może zostać każdy, bez względu na wiek, pochodzenie, czy płeć. Posiadając kanał z dużym ruchem oraz grupą subskrybentów można zacząć myśleć o współpracach z markami, co spowoduje, że będziemy mogli utrzymać się z pieniędzy zarobionych na YouTube. Branża ta nie jest podatna na żadne czynniki ograniczające, w czasach pandemii youtube cieszy się ogromnym wzrostem popularności, więc może to już czas, abyś zaczął myśleć o założeniu własnego kanału ? 🙂
Pingback:Łatwo przestań obserwować wszystkich na Instagramie – amuletfilms.pl
Pingback:Lajki na FB – technologie-relacje-wiedza.pl